Immár magyar a gáztároló, a gázkereskedelem, a gázvezeték, persze a gáz még orosz. Vajon beszélhetünk-e így biztonságról?
Több helyütt is megjelent, hogy nincsenek nagy tartalékok a magyar földalatti gáztárolókban, amikre általában meg is jön a hivatalos válasz, hogy márpedig folyamatban van ezeknek feltöltése. Nem csak a hagyományos kereskedelmi, hanem a stratégiai tartaléknak minősített készlet sem elegendő. Ennek előírt mértékét 2011-ben felezték meg 1200-ról 600 millió köbméterre, aztán idén tavasszal a geopolitikai viszonyok miatt visszaemelték rendeletileg 900 millió köbméterre. Na most a gond az, hogy ez továbbra is csak rendelet, azzal még nem lehet fűteni, legfeljebb úgy, hogy kinyomtatjuk, és betömködjük a cserépkályhába. Ma ismét hitet tettek a hivatalosságok, hogy a töltés folyik, 5 millió köbméter per nap tempóval.
Azonban a számok nem hazudnak. Meg kell nézni az MFGSZ földgázszállító honlapján, hogy milyen mennyiségek jönnek be az ukrán határon Beregdarócnál. Ez május legtöbb napján 25 millió köbméter volt, szemben a lehetséges 50-60 millióval. Ha ebből levonjuk a tranzit mennyiséget (5-10 millió köbméter ami rajtunk csak átfolyik), és levesszük belőle a napi fogyasztási igényt 15-20 millió köbméter, nagyvonalúan egy nyári időszakot feltételezve), akkor azt kell lássuk, hogy olyan hű de sok nem marad spájzolásra. Akkor meg honnan?
Felmerül még a magyar lelőhelyek kitermelése mint lehetőség. Azonban erről könnyen belátható, hogy sok-sok energiával a gázt természetes forrásából kifejteni, és betuszkolni egy kijelölt tárolóba az nem éppen stratégiai húzás. Hiszen erre bármikor módunk van, érdemes lenne ezt fenntartani a legnehezebb időkre. Ha valaki ezt kitermeli és eltárolja, azt csakis fillérbaszásból, a közvélemény megtévesztésének céljával teszi.
Nem beszélve arról, hogy a magyar gáz nem egy jó gáz. A fűtőértéke csak akkor üti meg az elvárt minőséget, ha megfelelő arányban orosz importgázzal keverik, amiben van kraft. A lakossági hiedelmekkel ellentétben nem a gázszolgáltatók felelnek a gáz fűtőértékéért, hanem a MOL leányvállalata. Tehát még akkor is el kell dugjunk valahova sok orosz gázt pluszban, ha csak a magyarra akarunk támaszkodni pár hónapra, mert anélkül nem ér sokat a hazai.
Egy szó mint száz: akárhogy matekozunk, nem elég a gáz. Van rá egy nyarunk, hogy pótoljuk, és még örülhetünk, ha nem jön ez idő alatt semmi közbe. Persze ehhez pénz kell, és növelné a költségvetési hiányt, ami így is tetemes, ez igaz. De valahogy ez eddig is benne volt a pakliban, akkor most miért került be a „trükkök százai” közé a gázkészlettel való garasoskodás?
Ja és még valami: nyáron meg kellene oldani a rezsicsökkentés kalkulációját is. Mert az igaz, hogy be lett jelentve, hogy idén mi meg hogy csökken, de hogy ki fogja kifizetni, az még mindig nem ismert: MVM, kereskedők, elosztók? Ja nem: a lakosság.
Fordítanál energiát a megértésre? Kövesd a Gorillát a Facebookon! |
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
2014.05.31. 17:11:00
mmbf.hu/hu/ugyfeleknek/aktualis/a_tarolo_toltottsegi_es_napi_forgalmi_adatai/
Napi 9-10 millió
polyvinyl · http://beszelomajom.blog.hu 2014.05.31. 18:02:02
Egészen addig, amíg nincs zavar a gázellátásban, azt kell feltételeznünk, hogy aki a gázellátásért felel, tudja, mit csinál.
salv 2014.06.10. 11:19:24
Napi 3-4 millio kobmeter a betarolas. A fenti oldalon a teljes tarolt mennyiseg van, kereskedelmi+strategiai.
Az atlagos importarat meg lehet hatarozni a kulkereskedelmi es a gazforgalmi adatokbol. Ezek szerint az import minusz export mennyiseg atlagos ara 2010/11/12/13/14(1-3 ho)-ben 67/88/103/108/122 forint per kobmeter volt a hataron. Az utobbi szamban meg jelentos statisztikai hiba lehet (nem esik egybe a ket elszamolas, ezert a ket rovid tavu adat elosztasa is hibaval terleht lehet), de az latszik, hogy nem 60 forint.
A hazai termeles 2010 ota evi 10%-kal esik, iden az elso negy honapban 17%-os esesben van.
lombozódó 2014.06.22. 23:06:37
Sajna nem tudja, ő csak ott van egy jó fizetésért.
Ez ma az ország. Új Magyarország ahol - ha nem lesz szerencsénk - nem lesz télire gáz.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal