Melyik az a termék, amiből egyre több van, néha feleslegesen sok is, mégis nagyon tartja az árát? Nem fogják elhinni: a villamos áram.
El tudnak önök képzelni olyan szituációt, hogy kimennek mondjuk a Lehel-piacra, és az ott árusító zöldségesek egymás lábára taposva rohannak önök felé, hogy eladhassák önöknek a paradicsomot? Egyre inkább egymás alá licitálva, a harcosabbja már ingyen nyomja a kis staniclit a vevő kezébe, és akkor hátulról egy panaszos hangú kereskedő bedobja a végső érvet: „én hajlandó vagyok fizetni is, csak vigye el valaki innen a paradicsomot!” Zokogásban tör ki, a földre térdel, a többiek is szomorúan néznek.
Nem, ez nem egy Kishont Ferenc novella, hanem a tömör valóság, csak éppen nem paradicsommal, hanem villannyal. A negatív ár sem túlzás, idén is volt már rá példa, hogy a villamos áram tőzsdei ára nulla alá esett technikailag, és nem a melegben megbokrosodott brókerek miatt. A polgárok nincsenek is igazán tudatában annak, hogy micsoda túlkínálat van villanyból. Nem, ez ezúttal nem egy hungarikum, hanem Európa legtöbb országára igaz. Nézzük az okokat:
- Csökkenő kereslet. A villany egyik legnagyobb felhasználója az ipar. A válság óta ugyan lassan emelkedik az ipari termelés, de még nem éri el azt a szintet, ahol egykor tartott. És attól a szinttől pedig végképp elmarad, ahova prognosztizálták, még a válságot jóval megelőző évek növekvő trendjei alapján.
- Mostanra beérő kapacitások. Éppen a korábbi trendek késztettek több beruházót is arra, hogy fejlesszen, újabb és újabb erőműveket építsen, zöldmezősen, vagy régi, elavult egységek átalakításával. Most ott állnak a csillogó króm berendezések, és nem feltétlenül éri meg bekapcsolni őket.
- Zöld energia. A kapacitásbővítésekben élenjárnak az alternatívok. Naperőművek, szélerőművek, biogáz és biomassza, mind-mind újabb és újabb plusz kapacitás a rendszerben. Ráadásul ők olyanok, mint a zöldségesnél a koktélparadicsom: drágább mint a sima, de nagykondéros lecsóhoz nem való. Ha csak ilyenünk lenne, akkor sem lehetnénk vele teljesen boldogok. A szél nem mindig fúj, a nap nem mindig süt, márpedig a drótban mindig kell legyen egy folyamatos delejezettség, amihez megbízható kraft kell (base load, vagy másnéven zsinóráram), nem hol ilyen, hol olyan (peak load).
- Európai és globális fenntarthatósági doktrínák. Kontinensünk népei helyesen ismerték fel, hogy hosszútávú jövőnk és egészségünk érdekében áldozatot kell hozni: az ilyen zölden termelt egységeket akkor is bele kell vezetni a rendszerbe, ha nincs is rájuk egy adott időpillanatban szükség, így akár napon belül negatív is lehet az áram tőzsdei ára: szó szerint fizet valaki azért, hogy a fölös energiát elvezesse valaki, és ne járjon úgy mint a gyalogkakukkban a farkas, ha bedugul az Ajax feliratú dugóspuskája. Emellett létrejött a széndioxid kvóták rendszere is, ami tömören azt jelenti, hogy aki környezetre ártalmas módon termel, az fizessen többet, épüljön be költségeibe valamilyen módon az általa létrehozott externália. Sajnos a kvótarendszer létrehozását olyan iszonyatos lobbi övezte, hogy túl sok kvóta lett létrehozva és kiosztva, így – párhuzamosan az első pontban említett keresletcsökkenési folyamatokkal – tök olcsó a kvóta, annyit vehetnek a környezetileg káros termelők, amennyit akarnak, piacbefolyásoló hatása elenyésző.
- Műszaki sajátosságok. Áramot nem könnyű tárolni. Vegyi úton (ahogy mondjuk a mobiltelefon aksija) elképzelhetetlenül drága lenne, mechanikus úton pedig túl nagy környezetterhelést jelentenek a leginkább kivitelezhető szivattyús megoldások is. Nagy távolságokra szállítani sem éri meg. A villanyt be kell vezetni a hálózatba, folyamatosan azonos feszültséget fenntartani, igazítva a felhasználói kivéthez és a termelői betáphoz. Ha túl sok van, hova vezessük el? Ha túl kevés van, honnan tegyünk be átmenetileg? Erről gondoskodnak a rendszerirányítók, méghozzá a villany árában elismert költségért dolgozva. Ennek letörése és a fizikai egyenetlenségek kisimítása céljából kötik össze az országok a hálózataikat, és a tőzsdék pedig az áraikat. Ez a folyamat sok nehézsége ellenére azért elég normálisan halad, és elérte a vágyott célt: olcsóbb az áram nagyker ára.
Ha el is jutott idáig a kedves olvasó, biztosan forr már benne az indulat, és pártállásától függően lát világméretű összeesküvést, és tolulnak fel az emberben a miértek. Jogosnak tűnik laikus szemmel, hogy ha térdig járunk a delejben, akkor miért kerül mégis ilyen sokba? Miért sipítoznak a szolgáltatók, ha az állam rezsit akar csökkenteni? Miért veri az állam 10%-ra a mellét, ha közben a tőzsdei ár meg mínusz? Hogyhogy megint a fogyasztó szív???
Mondhatnánk, hogy minden termelő kapja be, éljünk a piacról, importáljunk olcsón. Ez azonban valójában olyan spekuláció, ami az energiapolitikában nem szerencsés: mi van, ha megjön a várva várt fellendülés? Mi van, ha megdrágul az import? Ki termel majd nekünk akkor, ha a bezárt erőművek nem nyithatók újra? (Ráadásul bizonyos termelési eljárások nem csak a villanytermelésre vannak hatással, hanem például távhőszolgáltatás is függ tőlük: ettől riadtak meg Debrecenben és Nyíregyházán a hét elején, mikor a helyi kapcsolt erőművek bejelentették, hogy egyszerűen ilyen gázárak mellett, és a nyomott árak miatt nem tudják tovább vállalni a veszteséget. Ezekben a városokban ugyan nem lesz feltétlenül gond a távfűtéssel, de jól érzékelteti azt, hogy nem lehet csak ár alapon gondolkodni.)
A mienkénél sokkal komolyabb gondokkal néznek egyébként szembe a Németországgal szomszédos államok: mivel a németek élenjárnak a zöldenergiás termelésben – önerős gazdasági fellendülésüknek az egyik erőltetett bázisa az energiaipar – ezért ömlik ki az olcsó áram a határkeresztező infrastruktúrájukon. A holland, belga, dán nép nyilván örömmel venné az olcsó importot, ugyanakkor tisztában vannak ők is azzal, hogy túlzott kiszolgáltatottság lenne, ha az átmeneti előnyökért hagynák kivérezni a hazai energiaipart. Hozzánk is begyűrűzik a helyzet. A német áram miatt olcsó a szlovák és az osztrák is, ráadásul ők is kedvező körülmények mellett tudtak termelni eddig az első félévben. Ahogy olcsó a balkáni áram is a bőséges vízhozam miatt, és Románia piacán is stagnálnak, vagy esnek az árak.
Aki miatt nálunk kicsit más lesz a leányzó fekvése az ismét a hárombetűs mogul: MVM. Magyar Villamos Művek. 2013-ban is az eddigi legmagasabb áron, 17,6 Ft-ért adják nagykeráron a villany kilowattóráját a szolgáltatóknak, amelyeknek nincs vér a pucájukban, hogy ehelyett a tőzsdéről vegyenek olcsón áramot (morálisan aggályos is lenne, tekintve, hogy egy folyamatos lakossági piacot kell ellátniuk). A lakosság tehát mindaddig szív, amíg az MVM nem hajlandó engedni a profitjából. Bár pár hete az elnök meglebegtette, hogy akár ők is partnerek lennének némi csökkentésben, félő, hogy ezt az aranytojást tojó tyúkot nem fogja diétára a kormányzat. Eközben az MVM nem lesz szívbajos a Magyarországon működő erőművek helyett importáramot venni, ahogy azt egyébként valószínűleg rendszeresen meg is teszi, hosszútávú megállapodások ide vagy oda.
A képlet a szokásos: bal felől is nekem dalol, jobb felől is nekem dalol: olcsón veszek, drágán adok el, a fogyasztó nem érez semmit a piaci villanyár tendenciákból, legfeljebb azt a 10%-os rezsicsökkentést, amit meg a szolgáltatóval fizettetünk ki. Lehet a magyar erőművek részben külföldi tulajdonosait sok mindennel vádolni, de az nem az ő hibájuk lesz, ha embereket kell elküldeniük.
Valahol persze az MVM céljai is érthetőek: ha nekik kell finanszírozni a Paks 2 önrészét, az E.ON gáztározó átvételét, és a később a külföldiek által visszaadott erőműveket is az ő torkukon nyomják le, akkor arra az isten pénze sem lesz elég, tehát kell a felhalmozás már jó előre. Isten adja, hogy ne kelljen csalódnunk, és ott legyen a kasszában ez a temérdek pénz, mikor ezeket a nagy tételeket fizetni kell… Ki mire fogad?
Én szkeptikus vagyok, tekintettel arra, hogy a Magyar Energia Hivatal utódjaként létrehozott, nemrég új elnökkel gazdagodó Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal pont ugyanannyira nem fogja akarni féken tartani az MVM étvágyát, ahogy az elődje sem, különösen, ha az ideiglenes elnök pont az MVM-hez igazol át.
Fordítanál energiát a megértésre? Kövesd a Gorillát a Facebookon! |
Az utolsó 100 komment: