Most mindenki azt fogja gondolni, hogy elírtam a címet, vagy fizetett huhogó vagyok, de ha követik az alábbi gondolatmenetet, akkor belátják, hogy nem hülyeség. Ha nem lenne az egész rezsicsökkentési kampány, akkor már rég lennének a lakosság részére a versenypiacon olyan alternatívák, amik a rezsicsökkentett árnál is olcsóbb villanyt kínálnának.
Normális hétköznapi ember nem foglalkozik nap mint nap a villamos áram tőzsdei árfolyamával. Miért is tenné, nem érintett. Nekik röviden összefoglalva: az áram nem olyan mint az olaj meg a benzin, ami kis megszakításokkal folyamatosan drágul, vagy ha nem drágul akkor a forintromlás miatt kerül nekünk többe. Az áram, minden ellenkező híreszteléssel szemben valójában egyre olcsóbb. Ennek okairól korábban már írtam. A másfél éve még 60 euro/MWh környékén mozgó zsinóráram-árfolyam, huzamosabb ideje 30 euro körül van, vagy alatta (ez nagyon durván 9Ft/kWh-nak felel meg). Ezek a tőzsdei árak persze csak irányadók, hiszen a fogyasztói árakban még sok más tétel is van, ráadásul az ezekhez szükséges árambeszerzések hosszútávú szerződésekben, és sok összetevős portfolioból elégítenek ki. Ugyanakkor irányadónak tökéletesen megfelel. Ehhez képest a 10-20 százalékos lakossági rezsicsökkentés az árampiacon kutyafülének tűnik. Vigyázat, a különbözetet nem a gaz multik nyelik le, hanem az MVM, erről én itt írtam korábban, de lassan már közismert tény, igaz, nem zavar senkit.
Akkor vajon miért nem élvezhetjük ennek előnyeit?
A jelenlegi hazai szabályozási környezetben az egyetemes szolgáltatási jogosultsággal rendelkező áramszolgáltatók (hívjuk őket az egyszerűség kedvéért lakossági szolgáltatóknak) gyakorlatilag veszteségeket szenvednek el ezen a lakossági piacon. Lehet persze mutogatni az éves beszámolóikra, hogy ennyi meg annyi milliárd profitjuk van, de ez egyfelől nem sok az összes árbevételükre vetítve, másfelől elmarad az iparági vertikum fontos szereplőjének, az MVM-nek a profitjától, harmadrészt pedig úgy tevődik össze, hogy a lakossági veszteségeket ellensúlyozza valamelyest az ipari fogyasztói szegmens eredménye.
A lakossági szolgáltatóknak nyilván nem öröm, ha nem termelnek profitot. A mostani tőzsdei árak mellett egy beszámítható környezetben simán tudnának olyan konstrukciót kínálni, ami kölcsönösen előnyös mindenkinek: a határidős piacon évekre előre meg tudnák most venni alacsony áron egy előre kalkulált lakossági kör ellátásához szükséges kapacitásokat, és ezt egy tisztességes áron tudnák kínálni versenypiacon, tehát az egyetemes szolgáltatási körön kívül a kisfogyasztóknak. Nekik is jó lenne, és a lakosság terhei is csökkennének. Az olcsón beszerzett áramra jönnének persze a további hálózati költségek, de még így is összességében jobb lenne az ár, mint a felettébb igazságtalanul rezsicsökkentett tarifa.
A fenti bekezdésben egy fontos szó van: „beszámítható”. Mivel egyszerűen képtelenség előre látni, hogy milyen őrület vár még itt az emberre, ezért nem nagyon mernek ilyet kitalálni manapság a szolgáltatók. Az ELMŰ meghirdette, vagy legalábbis egy hasonlóval próbálkozott, de mivel benne van a levegőben, hogy az egyetemes körben további csökkentés van, ráadásul ott a nemfizetést sem lehet igazán számonkérni a fogyasztókon, ezért a fogyasztók is maradnak az egyetemesben.
Persze olyan piaci körülmények között, ahol a rezsifelelős nem tud különbséget tenni a gázkészülékek átvizsgálásának díja, illetve a készülékek kicserélésének díja között, és pingponglabdaként pattog a félelem szektorban, hülye lenne bárki is 2-3 éves diszkont áramtermékeket fejleszteni.
Pedig ha az MVM-től vehető 17,6Ft/kWh helyett 9-ért veszi a szolgáltató a tőzsdén, és arra jön rá változatlanul a többi tétel, akkor 30 Ft alatt lehetne a villany, ráadásul egy tisztességes szolgáltatói profittal, és nem a hosszútávon eléggé lehangoló veszteséggel. Hangsúlyozom, durva számítás szerint. Lényeg, hogy nem 45, nem is 40, hanem 30 Ft! Persze be kellene fizetni hó végén, vagy legalábbis 30 napon belül, ahogy azt jobb helyeken illik.
Azt állítom tehát, hogy a rezsicsökkentés miatt le kell mondania a bargain-hunter magyar lakosságnak arról a lehetőségről, hogy a kedvező piaci körülményekből átmenetileg részesedhessen!
Nos, ha a Progresszív Intézet szerint csak a rezsicsökkentés érdekli a lakosságot, semmi más, akkor vajon ezt miért nem tudja kimatekozni az ellenzék, miért sodródnak ostobán a licitben az árral?
Fordítanál energiát a megértésre? Kövesd a Gorillát a Facebookon! |
Az utolsó 100 komment: