Nem akarok senkit sem riogatni, inkább ne legyen igazam, de azt hiszem, közeleg a pillanat, amikor a Magyarországon működő közműszolgáltatók egyszerre állnak fel, azt mondva, hogy „köszönjük, elég.” Eltolják a biciklit, lekapcsolják a villanyt, hazamennek, és mindenkinek elmondják, hogy a magyarok megbolondultak, bevezetik a kommunizmust. Aki nem hiszi, annak simán csak megmutatják a legfrissebb törvénymódosítási indítványt a szociális közműszolgáltatásról. Aki belenézett, egyet fog érteni.
Vajon mekkora felzúdulás lenne a közértesek körében, ha egy napon beadna valaki egy törvényjavaslatot arról, hogy ha bármikor betér egy ember egy közértbe, arra hivatkozva, hogy nincs nála pénz, annak a közért köteles lenne kiflit és kakaót adni ingyen? Továbbá, ezt a jogát biztosítani kell nyitvatartási időn kívül is!
Lehetetlenül hangzik? Pedig hasonló logika fedezhető fel a február 19-én jegyzett képviselői önálló indítványban (Németh Szilárd rezsifelelősünktől, ki mástól), ami a szociális célú közműszolgáltatásról szól. Konkrétan úgy indít a beadvány, hogy a villamosenergia-törvény által eddig szabályozott közvilágítási szolgáltatásért járó díjakat törvényen kívül helyezi. Magyarul, bárki ráköthet közvilágításhoz használt lámpát a helyi elosztó hálózatára, ebben az elosztó köteles együttműködni. Ez eddig is így volt, de mostantól ezért díjat nem kérhet külön. Tartsa karban ingyen, ha szarul kötik rá, akkor javítsa meg, adjon hozzá alkatrészt, stb.
Továbbá: mostantól évente négyszer fog jönni a leolvasó az egyetemes szolgáltatásban résztvevőkhöz (ebbe a körbe tartozik a lakosság). Hogy ez miért jó, azt nem lehet tudni, de hogy ez plusz költség lesz valahol máshol, az is biztos. Igen, sokan fájlalták, hogy az ütemezett átalányhoz képest az éves leolvasás után küldött számla egy jelentős különbözetet tartalmaz. Jobb ettől megóvni az embereket, biztos jobb évente négyszer kisebbet meglepődni, mint egy nagyot. De ezzel a logikával a mobiltelefon-számla jöhetne hetente, hogy ne hó végén döbbenjen rá az ember, hogy úristen, milyen sokat csacsogott. Az évi egyszeri leolvasás mellett lehetett volna a bediktálást, vagy más módot is találni arra, hogy ne halmozódjon jelentős különbség az év során. Ráadásul, ha évente négyszer kell elszámolni, akkor a szezonalitási hullámok nem egyenlítik ki egymást, tehát a csúcshónapokat rögtön ki kell fizetni, és nem számíthat az ember arra, hogy utána lazább hónapok jönnek. Mert az átalány sem véletlenül lett kitalálva, ugyebár. Akkor most mindenki döntse el, hogy az évi négy leolvasás segít-e a fogyasztókon, vagy csak plusz költség a szolgáltatónak.
Nem beszélve arról, hogy a leolvasást ugyebár az Elmű, Émász, Tigáz területén már a Posta fogja végezni, hozzá folyik be ennek a leolvasási szolgáltatásnak a díja. A Postát amúgy már így is ezer módon tolja az állam. Elég a legutóbbira emlékeznünk: a sárga csekknél olcsóbb fehér csekk kitalálása is csak a Magyar Postának kedvez, hiszen az már bankban nem fizethető be, sokkal nagyobb forgalma lesz az állami mammutnak. Ha azt gondolnánk, hogy ez csak véletlen, és csupán paranoia azt gondolni, hogy a Posta van kedvezményezve, akkor álljon itt még két érdekesség: mostantól minden 5000 lakosnál népesebb településen (eddig 15 ezer volt az alsó korlát) biztosítani kell egy ügyfélszolgálati iroda jellegű megoldást: valahol lehessen panaszt tenni, brosúrát nézegetni, űrlapokat felnyalábolni, kicsit melegedni. (A netes ügyfélszolgálat továbbra sem élvezhet előnyt, hiszen még csak 2013-at írunk...) Szerencsére nem kell irodákat nyitni minden 5000 főnél nagyobb településen, a törvény úgy fogalmaz, hogy más szolgáltatóval vagy közszolgáltatóval együttműködve is fenntartható ez a szolgáltatás. Hmm, csak nem mondjuk a… Postával? Még egy zseniális pont ehhez kapcsolódóan: az évi 4 leolvasást az úgynevezett okosmérők esetében is meg kell ejteni az új törvény szerint, erre külön bekezdést szentel a törvény. Pedig az okosmérő lényege, hogy a központban mindent látni. Nem baj, jobb az, ha kimegy a postás ahhoz a géphez is, és a látogatás díja is nekik cseng be. Persze miért is lepődnénk meg azon, hogy az állam saját tulajdonát támogatja, ugyanez történik az MVM esetében, de erről majd egyszer egy külön posztban megemlékezem, legyen elég előzetesen annyi, hogy aki az áramszolgáltatók milliárdos profitján sír, az még nem látott MVM-es eredmény-kimutatást…
Nézzük tovább a javaslatot: 2011 októberétől ugyebár a számlahátralékosokat már nem lehet csak úgy lekapcsolni a hálózatról, csak ha 60 napot meghaladja, és a szolgáltató mindent elkövetett a behajtásért. Mostantól még egy feltétellel lesz ez szigorúbb: polgári peres eljárást is kell kezdeményeznie a nem áramdíjak behajtására, és a törvény előírja, hogy ha az adós fizetett, akkor 24 órán belül kell visszakapcsolni nála az áramot. Tartozni tehát szabad 60 napig, de ha méltóztatik fizetni az adós, akkor 24 órán belül azonnal legyen nála áram, mert ehhez joga van!
Teljesen új részként emeli be a törvénybe a javaslattevő az áramszolgáltatáshoz kapcsolódó tevékenységek minimális körét és elvárt színvonalra vonatkozó minőségi mutatóit. Anélkül, hogy pontosan meghatározná, hogy mik is ezek, felsorol hat eléggé átfedő kategóriát melyből 4 voltaképpen az áram minőségét és a szolgáltatás folytonosságát írja körül, noha azzal kapcsolatban eddig is tudtuk, hogy 220V, 50Hz, éjjel-nappal, legfeljebb azt nem tudta a gyakorlatban senki megmondani, hogy kinek kéne ezt betartatnia, ha nem az Energia Hivatalnak, és mekkora ingadozás fér bele, illetve kinek felelősségéből. Azt azonban látni kell, hogy ezzel a javaslattal a rezsicsökkentés után a szolgáltatók által jósolt minőségromlásnak kíván törvényi úton, íróasztal mögül gátat szabni a politikus. Azt már most konkrétumként kezeli a törvény, hogy a be nem tartásukra szankciókat fog alkalmazni a Hivatal.
Van egy paragrafus a törvényben, aminek a módosulása zseniálisan összefoglalja a törvényalkotói szándékot. Álljon itt egy táblázat a 142/B paragrafus változásairól. Maga a paragrafus, és egyes bekezdései arról szólnának, hogy milyen árakat szabhat meg a gazdasági miniszter.
Hatályos törvényben: |
A módosító indítványban: |
„A miniszter rendeletben állapítja meg (…) a külön díj ellenében végezhető alapszolgáltatásokon túli egyéb szolgáltatások (…) körét és azok díjait.” |
„A miniszter rendeletben állapítja meg (…) a külön díj ellenében végezhető szolgáltatások körét és azok díjait, (…) a felhasználók igénye alapján ingyenesen biztosítandó szolgáltatások legszűkebb körét. |
„az ingyenesen biztosítandó szolgáltatások költsége az árszabályozás során indokolt költségként nem vehető figyelembe” |
|
A miniszter a (…) rendelet megalkotása során kikéri az érintett engedélyesek és a felhasználók reprezentatív érdekképviseleti szerveinek véleményét is. |
TÖRÖLVE! |
Vagyis konzultáció nuku, amire a miniszter azt mondja, hogy ingyenes, az márpedig ingyenes.
Ha a törvény életbe lép, akkor onnantól a 132kV-osnál kisebb hálózatok (tehát azok, amikkel mondjuk lakóövezeteket látnak el) csak földkábellel építhetők ki, ezekkel kapcsolatos munkálatok költségét azonban mindig a szolgáltatónak kell állnia. Immár sokadik olyan tételként, amit simán és egyszerűen rávernek a szektor privát szereplőire. A szolgáltatót terheli a közművezeték felújítása akkor is, ha közintézmény vagy sportlétesítmény felújításánál hoznak létre földkábelt.
Megszűnik a fejünk fölött burjánzó kábelrengeteg, éljen! Kérdés, lesz-e még szolgáltató, akihez fordulhatunk, hogy építse meg nekünk... Nem tartom lehetetlennek, hogy egyszerre fogják bejelenteni, hogy visszaadják az engedélyüket, ezzel senkit sem fog terhelni annak felelőssége, hogy végső menedékesként folytassa az ügyfelek kiszolgálását. Az államra fog visszaszállni a szolgáltatási kötelezettség. Hogy mit várhatunk el az állami szolgáltató esetében üzembiztonságból, megbízhatóságból, működési- és költséghatékonyságból? Idősebbeknek elég, ha visszaemlékeznek ’89 előtti állapotokra. A fiataloknak meg legyen elég annyi: MÁV, BKV. De mondhatok más példát is: pontosan azzal a szakértelemmel fognak hozzányúlni a rájuk szakadó villanyhoz, amivel Ócsán a lakóparkot megépítették…
Aki azzal vigasztalná magát, hogy majd valami másból állít elő áramot, annak szólok: a módosító indítvány második része ugyanezeket a javaslatokat a gázszolgáltatásra vonatkozóan is tartalmazza.
Fordítanál energiát a megértésre? Kövesd a Gorillát a Facebookon! |
Az utolsó 100 komment: