Melyik az a termék, amiből egyre több van, néha feleslegesen sok is, mégis nagyon tartja az árát? Nem fogják elhinni: a villamos áram.
El tudnak önök képzelni olyan szituációt, hogy kimennek mondjuk a Lehel-piacra, és az ott árusító zöldségesek egymás lábára taposva rohannak önök felé, hogy eladhassák önöknek a paradicsomot? Egyre inkább egymás alá licitálva, a harcosabbja már ingyen nyomja a kis staniclit a vevő kezébe, és akkor hátulról egy panaszos hangú kereskedő bedobja a végső érvet: „én hajlandó vagyok fizetni is, csak vigye el valaki innen a paradicsomot!” Zokogásban tör ki, a földre térdel, a többiek is szomorúan néznek.
Nem, ez nem egy Kishont Ferenc novella, hanem a tömör valóság, csak éppen nem paradicsommal, hanem villannyal. A negatív ár sem túlzás, idén is volt már rá példa, hogy a villamos áram tőzsdei ára nulla alá esett technikailag, és nem a melegben megbokrosodott brókerek miatt. A polgárok nincsenek is igazán tudatában annak, hogy micsoda túlkínálat van villanyból. Nem, ez ezúttal nem egy hungarikum, hanem Európa legtöbb országára igaz. Nézzük az okokat:
- Csökkenő kereslet. A villany egyik legnagyobb felhasználója az ipar. A válság óta ugyan lassan emelkedik az ipari termelés, de még nem éri el azt a szintet, ahol egykor tartott. És attól a szinttől pedig végképp elmarad, ahova prognosztizálták, még a válságot jóval megelőző évek növekvő trendjei alapján.
- Mostanra beérő kapacitások. Éppen a korábbi trendek késztettek több beruházót is arra, hogy fejlesszen, újabb és újabb erőműveket építsen, zöldmezősen, vagy régi, elavult egységek átalakításával. Most ott állnak a csillogó króm berendezések, és nem feltétlenül éri meg bekapcsolni őket.
- Zöld energia. A kapacitásbővítésekben élenjárnak az alternatívok. Naperőművek, szélerőművek, biogáz és biomassza, mind-mind újabb és újabb plusz kapacitás a rendszerben. Ráadásul ők olyanok, mint a zöldségesnél a koktélparadicsom: drágább mint a sima, de nagykondéros lecsóhoz nem való. Ha csak ilyenünk lenne, akkor sem lehetnénk vele teljesen boldogok. A szél nem mindig fúj, a nap nem mindig süt, márpedig a drótban mindig kell legyen egy folyamatos delejezettség, amihez megbízható kraft kell (base load, vagy másnéven zsinóráram), nem hol ilyen, hol olyan (peak load).
- Európai és globális fenntarthatósági doktrínák. Kontinensünk népei helyesen ismerték fel, hogy hosszútávú jövőnk és egészségünk érdekében áldozatot kell hozni: az ilyen zölden termelt egységeket akkor is bele kell vezetni a rendszerbe, ha nincs is rájuk egy adott időpillanatban szükség, így akár napon belül negatív is lehet az áram tőzsdei ára: szó szerint fizet valaki azért, hogy a fölös energiát elvezesse valaki, és ne járjon úgy mint a gyalogkakukkban a farkas, ha bedugul az Ajax feliratú dugóspuskája. Emellett létrejött a széndioxid kvóták rendszere is, ami tömören azt jelenti, hogy aki környezetre ártalmas módon termel, az fizessen többet, épüljön be költségeibe valamilyen módon az általa létrehozott externália. Sajnos a kvótarendszer létrehozását olyan iszonyatos lobbi övezte, hogy túl sok kvóta lett létrehozva és kiosztva, így – párhuzamosan az első pontban említett keresletcsökkenési folyamatokkal – tök olcsó a kvóta, annyit vehetnek a környezetileg káros termelők, amennyit akarnak, piacbefolyásoló hatása elenyésző.
- Műszaki sajátosságok. Áramot nem könnyű tárolni. Vegyi úton (ahogy mondjuk a mobiltelefon aksija) elképzelhetetlenül drága lenne, mechanikus úton pedig túl nagy környezetterhelést jelentenek a leginkább kivitelezhető szivattyús megoldások is. Nagy távolságokra szállítani sem éri meg. A villanyt be kell vezetni a hálózatba, folyamatosan azonos feszültséget fenntartani, igazítva a felhasználói kivéthez és a termelői betáphoz. Ha túl sok van, hova vezessük el? Ha túl kevés van, honnan tegyünk be átmenetileg? Erről gondoskodnak a rendszerirányítók, méghozzá a villany árában elismert költségért dolgozva. Ennek letörése és a fizikai egyenetlenségek kisimítása céljából kötik össze az országok a hálózataikat, és a tőzsdék pedig az áraikat. Ez a folyamat sok nehézsége ellenére azért elég normálisan halad, és elérte a vágyott célt: olcsóbb az áram nagyker ára.
Ha el is jutott idáig a kedves olvasó, biztosan forr már benne az indulat, és pártállásától függően lát világméretű összeesküvést, és tolulnak fel az emberben a miértek. Jogosnak tűnik laikus szemmel, hogy ha térdig járunk a delejben, akkor miért kerül mégis ilyen sokba? Miért sipítoznak a szolgáltatók, ha az állam rezsit akar csökkenteni? Miért veri az állam 10%-ra a mellét, ha közben a tőzsdei ár meg mínusz? Hogyhogy megint a fogyasztó szív???
Mondhatnánk, hogy minden termelő kapja be, éljünk a piacról, importáljunk olcsón. Ez azonban valójában olyan spekuláció, ami az energiapolitikában nem szerencsés: mi van, ha megjön a várva várt fellendülés? Mi van, ha megdrágul az import? Ki termel majd nekünk akkor, ha a bezárt erőművek nem nyithatók újra? (Ráadásul bizonyos termelési eljárások nem csak a villanytermelésre vannak hatással, hanem például távhőszolgáltatás is függ tőlük: ettől riadtak meg Debrecenben és Nyíregyházán a hét elején, mikor a helyi kapcsolt erőművek bejelentették, hogy egyszerűen ilyen gázárak mellett, és a nyomott árak miatt nem tudják tovább vállalni a veszteséget. Ezekben a városokban ugyan nem lesz feltétlenül gond a távfűtéssel, de jól érzékelteti azt, hogy nem lehet csak ár alapon gondolkodni.)
A mienkénél sokkal komolyabb gondokkal néznek egyébként szembe a Németországgal szomszédos államok: mivel a németek élenjárnak a zöldenergiás termelésben – önerős gazdasági fellendülésüknek az egyik erőltetett bázisa az energiaipar – ezért ömlik ki az olcsó áram a határkeresztező infrastruktúrájukon. A holland, belga, dán nép nyilván örömmel venné az olcsó importot, ugyanakkor tisztában vannak ők is azzal, hogy túlzott kiszolgáltatottság lenne, ha az átmeneti előnyökért hagynák kivérezni a hazai energiaipart. Hozzánk is begyűrűzik a helyzet. A német áram miatt olcsó a szlovák és az osztrák is, ráadásul ők is kedvező körülmények mellett tudtak termelni eddig az első félévben. Ahogy olcsó a balkáni áram is a bőséges vízhozam miatt, és Románia piacán is stagnálnak, vagy esnek az árak.
Aki miatt nálunk kicsit más lesz a leányzó fekvése az ismét a hárombetűs mogul: MVM. Magyar Villamos Művek. 2013-ban is az eddigi legmagasabb áron, 17,6 Ft-ért adják nagykeráron a villany kilowattóráját a szolgáltatóknak, amelyeknek nincs vér a pucájukban, hogy ehelyett a tőzsdéről vegyenek olcsón áramot (morálisan aggályos is lenne, tekintve, hogy egy folyamatos lakossági piacot kell ellátniuk). A lakosság tehát mindaddig szív, amíg az MVM nem hajlandó engedni a profitjából. Bár pár hete az elnök meglebegtette, hogy akár ők is partnerek lennének némi csökkentésben, félő, hogy ezt az aranytojást tojó tyúkot nem fogja diétára a kormányzat. Eközben az MVM nem lesz szívbajos a Magyarországon működő erőművek helyett importáramot venni, ahogy azt egyébként valószínűleg rendszeresen meg is teszi, hosszútávú megállapodások ide vagy oda.
A képlet a szokásos: bal felől is nekem dalol, jobb felől is nekem dalol: olcsón veszek, drágán adok el, a fogyasztó nem érez semmit a piaci villanyár tendenciákból, legfeljebb azt a 10%-os rezsicsökkentést, amit meg a szolgáltatóval fizettetünk ki. Lehet a magyar erőművek részben külföldi tulajdonosait sok mindennel vádolni, de az nem az ő hibájuk lesz, ha embereket kell elküldeniük.
Valahol persze az MVM céljai is érthetőek: ha nekik kell finanszírozni a Paks 2 önrészét, az E.ON gáztározó átvételét, és a később a külföldiek által visszaadott erőműveket is az ő torkukon nyomják le, akkor arra az isten pénze sem lesz elég, tehát kell a felhalmozás már jó előre. Isten adja, hogy ne kelljen csalódnunk, és ott legyen a kasszában ez a temérdek pénz, mikor ezeket a nagy tételeket fizetni kell… Ki mire fogad?
Én szkeptikus vagyok, tekintettel arra, hogy a Magyar Energia Hivatal utódjaként létrehozott, nemrég új elnökkel gazdagodó Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal pont ugyanannyira nem fogja akarni féken tartani az MVM étvágyát, ahogy az elődje sem, különösen, ha az ideiglenes elnök pont az MVM-hez igazol át.
Fordítanál energiát a megértésre? Kövesd a Gorillát a Facebookon! |
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Tigáz maffia? 2013.06.22. 09:26:37
Trackback: TiGÁZ mentalistákkal köti ki a gázt? 2013.06.22. 09:25:12
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2013.06.22. 00:00:14
Balt 2013.06.22. 00:07:45
Balt 2013.06.22. 00:16:23
Balt 2013.06.22. 00:20:23
És most fontoljuk meg, érdemes volt-e eladni '95-ben a komplett energiaszektort az 1 szem MVM kivételével...
hackbard.celine 2013.06.22. 00:58:48
Hiába terem a Szaharában 0 Ft-ért fotovoltaikus villanyáram ha azt nem tudod elvinni a konnektorig.
Szeretném egyúttal felhívni a figyelmet arra is, hogy a hazai többszáz milliárdos beruházással megépült legmodernebb kapcsot erőművek (pl. Dunamenti) kivéreztetése nem biztos hogy hosszú távon nyerő stratégia. Ha egy hőerőmű kirúgja az alkalmazottak felét és onnantól csak gőzt szállít az eléggé visszás.
A nagy népnemzeti tudatban biztos nyerő, hogy a tótoktól jön a villany 25-40%-a? Mennyi munkaerő, adófizető állampolgárt generálna ha hagynák működni a nagyerőműveket rendes hatásfokon és nem az MVM pillanatnyi profitja lenne a célkeresztben?
100 Mrd MVM profit az hogy fér össze a rezsicsökkentéssel? A teljes villamosenergia termelő szektor profitja jó esetben a fele volt, ha kivesszük Paksot, akkor negyede.
Nem annyira egészséges az állami monopol modell és a más f@szával csalánverés.
_most_ 2013.06.22. 01:20:29
Balt 2013.06.22. 01:34:03
Balt 2013.06.22. 01:36:22
_most_ 2013.06.22. 01:49:33
komplikato 2013.06.22. 01:53:32
komplikato 2013.06.22. 01:54:29
kvp 2013.06.22. 01:56:54
kpityu2 2013.06.22. 05:30:56
A piaci árnál drágábban megtermelni magadnak valamit, vagy bérrabszolgaként dolgozni, hogy a piacon vásárolhass alacsonyabb áron?
ColT · http://kilatas.great-site.net 2013.06.22. 06:21:44
lobster thermidor 2013.06.22. 07:12:47
Ne fáraszd magad.
@Balt agya a kormánypropagandára van programozva, ezért a cikkben leírt egyszerű összefüggéseket is képes teljesen átértelmezni.
lobster thermidor 2013.06.22. 07:27:59
Némelyeknek nem erőssége a gondolkodás!
A nagyokos @csavari elfeledkezik arról az időről, amikor a megnövekedett fogyasztói igények miatt több alkalommal közel járt az ország az energiaellátó rendszer összeomlásához. Akkor kit szidott volna azért, mert télen megszűnik a fűtés, és nincs villany, nyáron leolvad a hűtő, és klíma helyett legyezgethette volna magát a hülye lózungjaival.
Arról sem beszél, hogy egyszerűen nem volt pénz az országban a hálózatok fejlesztésére, korszerűsítésére, ezért kellett eladni a szolgáltatókat.
Ha ezt nem lépték volna meg, akkor most se AUDI, se SUZUKI, sem Mercedes gyár nem lenne Magyarországon, de ami ennél is lényegesebb, a sok áramkimaradás, és a hálózat leterheltségéből adódó problémák miatt petróleumlámpával világíthatnánk.
Ami már csak azért is elég nagy baj lenne, mert most hiába van szinte korlátlanul áram, egyes fejekben bizony igen nagy a sötétség!
anyadmajma 2013.06.22. 07:55:20
siskalaszlo · http://vulgarian.blog.hu 2013.06.22. 07:58:47
apanna 2013.06.22. 08:07:52
apanna 2013.06.22. 08:09:06
"Negyedével csökkentek az áramárak
Napi Gazdaság
2013. január 28., hétfő 07:22 |
A cseh, szlovák és magyar árampiacok összekapcsolásával több mint 25 százalékkal csökkent a magyar áramtőzsdei zsinórár szeptember közepe óta.
Címkékáram, áramár, áramtőzsde
A magyar áramtőzsde szempontjából beváltotta a reményeket a cseh−szlovák−magyar árampiacok összekapcsolása, írja a Napi Gazdaság. A HUPX Zrt. által üzemeltetett börzén a magyarországi áramfogyasztás több mint egyharmada, összesen 13,7 terawattóra fordult meg tavaly, a 2010. júliusi indulás óta összesen 19,2 terawattóra árammal kereskedtek. A tőzsdei árak csökkenésének a hazai lakossági áram árára nincsen közvetlen hatása, azt ugyanis a Nemzeti Fejlesztési miniszter rendeletben határozza meg."
2013.06.22. 08:17:26
Melyik nagyokos fideszes seggnyaló állt ott pár milliárddal a zsebében, hogy ő bizony meg szeretné venné a magyar erőműveket? Amelykőtök ott állt, az dumálhat a külföldi eladásokról, aki meg nem annak pofája lapos. Kár, hogy Orbán Kádár szellemét eleveníti fel. Bár belegondolva, hogy a legtöbb MSZMP-s jelenleg a fideszben van, fogjuk mi még április 4-ét a felszabadulás napjaként ünnepelni. Főleg, ahogy Orbán a volt Szovjetunió országaihoz dörgölőzik.
regress 2013.06.22. 08:18:22
anyadmajma 2013.06.22. 08:36:13
anyadmajma 2013.06.22. 08:36:56
anyadmajma 2013.06.22. 08:49:04
duplaP 2013.06.22. 08:56:41
Szűtté mamá? Szűjjé! 2013.06.22. 08:57:44
kpityu2 2013.06.22. 09:12:37
Fejesrob 2013.06.22. 09:16:08
igazi hős 2013.06.22. 09:21:26
Gyulimali 2013.06.22. 09:25:54
nyünyüge 2013.06.22. 09:26:22
Az mvm valamiért egy mozdulatot sem tett és szándékszik tenni a nagy rezsicsökkentési lázban pedig soha nem látott mértékű nyereséget könyvelt el az el az elmúlt évben.
Fejesrob 2013.06.22. 09:28:23
anyadmajma 2013.06.22. 09:34:03
A simicska is csak napi 9milló (9000000)Ft-ot keresett tavaly, szenteste meg húsvéthétfőn is, mi ezzel a baj?
Fejesrob 2013.06.22. 09:36:32
Szerintem maradj a témánál. Mikor is csökkent a villanyáram ára Gyurcsány, Bajnai kormány idején?
igazi hős 2013.06.22. 09:37:04
Ha viszont kötelezően ellátandó egyéni fogyasztó vagy, akkor kormányrendeletben meghatározott áron kapod az áramot. Ez a rendelet nagyon engedékeny feléd, mert megengedi a magas importarányt (így olcsóbb áramot kapsz) és nagyon engedékeny az MVM felé (hogy mégse legyen olyan olcsó az áramod, viszont az MVM-nél rengeteg pénz maradjon "jó célokra").
duplaP 2013.06.22. 09:37:37
Azért növeli a függőséget, szintén olvastam, hogy a tervezett erőműbe csak az építő által forgalmazott fűtőelem kerülhet. Egyedi, nincs szabvány. Bár remélem, hogy rosszul tudom...
igazi hős 2013.06.22. 09:43:34
"Mert nem csak most nem esett, tavaly sem, és azelőtt sem." vs
"El is zavartuk azokat, akik nem csökkentették. Orbánék viszont csökkentik."
Szóval tavaly és tavalyelőtt elzavartuk Orbánéket, de most, hogy választások miatt szórnak némi üveggyöngyöt, így mégsem.
Fejesrob 2013.06.22. 09:47:02
Mikor is csökkent a villanyáram ára Gyurcsány, Bajnai kormány idején?
Orbánék csökkentették és továbbra is csökkenteni fogják.
anyadmajma 2013.06.22. 09:54:42
Csak épp volt munkám, nyugdíjra kilátásom, fizetésem, amiből tudtam fizetni a maradék 90% villanyszámlát.
Te nem vagy egy IQ-fighter, ezt már többször bebizonyítottad. Pont beleillesz a viktorka agyhalott bandájába.
Fejesrob 2013.06.22. 09:59:00
Gyurcsányék NEM csökkentették az áram árát.
A többi rizsa, nyilván nem Gyurcsány volt a főnököd, ha pedig igen, akkor az pech.
v2peti 2013.06.22. 10:08:14
Azért azt ne felkejtsük, hogy az olajügyek azok mint Gyula idejére estek! És nemigazán tettek ellene semmit. Csak az utolsó pillanatban rakták oda, az a szuperzsarut, Tonhauser Lászlót (akinek a cigányok előre köszönnek)*, nos ő megkezdte az ügyek felgöngyölítését, de akkor jöttek Vityáék, és félreállították őt.
*Moldova György: Bűz az élet című könyvéből lehet megismerni a fent említett úriembert.
Előbb kellett volna odarakniuk, akkor Gyula tényleg kapott volna tőlem egy piros pontot.
Fejesrob 2013.06.22. 10:09:00
anyadmajma 2013.06.22. 10:13:35
És nem azzal van a baj, hogy csökkentik a rezsit, hanem hogy nem ott, ahol kéne. AZ áram ára hatósági. Az áfa 27%. Az áramszolgáltatók lakossági üzletága Magyarországon évek óta veszteséges. A Mátrai Erőműben ejtőző káderek fizetése komoly tétel a villanyszámlában.
És tán még tegyük hozzá, hogy meg kéne már guglizni, hogy ki volt az ÁP-RT élén, ki adta el, írta alá a szerződéseket, amikor eladták a közüzemi cégeket. Nem, nem a kormány csinálta, ők csak azt mondták, hogy adjuk el. Az eladást Az Áp-Rt végezte, a végén meg odaadta pénzt az államnak.
duplaP 2013.06.22. 10:18:05
Köszi, az infókat, így kicsit más a leányzó fekvése.
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.06.22. 11:03:03
is 2013.06.22. 11:04:47
a második mondatod őszinte, ezért aztán elnézzük, hogy az első mondatodban akkora kapitális baromságot írtál, mint ide Lacháza. kapaszkodj meg: naponta árverezik a határkeresztező kapacitást másnapra. egyetlen napra, amin belül kvázi perceket foglalsz magadnak. 25 percig fog neked jönni az áram az 1440 percből, 35 percig valaki másnak, 43 percig egy harmadiknak, és így tovább. és ezt minden nap újra és újra elosztják. már dolgoznak a valós idejű piacon is. itt kezdheted a tájékozódást: www.hupx.hu/market-coupling/cz-sk-hu-market-coupling/index.html?TARANTULA_SESSID=2tx3jpmden9h8qv0ei2gmweo
@Fejesrob: mivel akkor mindenütt nőtt az áram ára, az egész piacon. a csökkenés az utolsó két év eredménye. nem Orbáné, hanem a piacé, csak ezt most a sajátjaként adja el olyan hülyéknek, mint te.
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 11:29:50
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.06.22. 11:33:56
Abszurd hasonlat. Gondolkozz el rajta.
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 11:40:47
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.06.22. 11:43:42
Ostaba fekete-fehér szemléletmód, amit demonstrálsz. Vagy áramszünet vagy monopóliumok? Más opció biztos nincs?
asdf 2013.06.22. 11:51:42
Tegnap meg jott egy masfel forinttal olcsobb a jelenleginel az elmutol, hogy menjunk vissza hozzajuk :O
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 11:51:54
cellular 2013.06.22. 12:12:36
Kár, hogy aztán ara 2-3 szándékosan baromságokat írogatóra kezdett elmenni az energia ahelyett, hoy őket ignorálva tovább folyjon a véleménycsere. Tisztelet a kivételnek, amik szintén érdekesek.
Az mindenesetre látszik, hogy az energiaellátás nem egy egyszerű kérdés, sokkal bonyolultabb annál, ahogy az egyszerű ember látja.
És az is kiderül, hogy mennyi csúsztatás van nap mint nap, így nem is könnyű kiigazodni. Az viszont valószínű, hogy akinek a leghatározottabban megingathatatlan véleménye van, az vagy téved, vagy hazudik.
Netuddki. 2013.06.22. 12:19:27
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 12:36:50
eßemfaßom meg áll 2013.06.22. 12:38:59
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 12:56:32
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.06.22. 13:10:16
Nem. a megoldás a piac felszabítása. Több kapitalizmus kell.
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 13:12:08
Pan Modry 2013.06.22. 13:15:06
Az ipari fogyasztok tobbnyire egy evre elore veszik az aramot es tavaly a futures ar nagyobb volt mint az idei day ahead tozsdei arak. De ez lehetett volna akar forditva is, folyton csokkeno aramarra spekulalni az olyasmi mint amikor sokan az erosodo huf ra spekulaltak amikor devizahitelt vettek fel.
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.06.22. 13:20:16
Miért, mi a gond?
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 13:23:00
is 2013.06.22. 13:43:18
a rezsicsökkentés nem a szolgáltatók, hanem az MVM rabló nagykereskedelni árai miatt van. ebben a tekintetben pedig maffiamódszer, és vissza fog ütni. ezt talán te is érted, bár az összes blogok összes posztjában leírt hülyeségeid együttesét nézve ebben nem vagyok biztos.
Laci A Lakli 2013.06.22. 13:56:07
Gondolatmenetem a következő. Ebben a blogban tisztán kivehető, hogy a blogkészítő szerint nem jó az ha egy állami cég nyereséges. Hiszen sokkal olcsóbban megkaphatná a fogyasztó, azonban a gonosz állambácsi hasznot termel akkor épp a népet húzza le... Szerintem ezzel a mentalitással kell gyorsan leszámolni. Ugyanis, ha az állami cég veszteséges akkor jön a következő érv, hogy az állam "rossz" gazda adjuk el, mert akkor jön a tőke fejlesztések, akik a profit reményében "megreformálnak" mindent és nyereséges cég jön a helyére (gyakorlatilag csak felverik az árakat arra a szintre, hogy hasznot hozzon a számukra). Azonban, ha az állam netalán jó gazda lenne és a cég profitot termel, akkor az állam azért gonosz, mert ebből az árakból tudna engedni, hogy a nép jobban éljen. Vagy jöhetne a tökéletesség lehetne nullszaldós is. Azonban ebben az esetben is az állam csak "rossz" gazda lehet, ugyanis akkor a szükséges fejlesztések elmaradnának és nem lenne korszerű az állami cég előbb-utóbb.
Tehát ebben az alapvető gondolkodásban kódolva van, hogy az állam csak "rossz" gazda lehet, akármit csinál...
Ami természetesen ökörség...
Én személy szerint nem bánom, hogy akár 10-15%-kal drágábban veszek meg egy terméket (a lélektani határ nálam 30%) ha az magyar termék. (példa inkább megvettem az eperszezonban 1000 Ft-ért a kiló magyar epret, mint a 700-as spanyolt). Mert így magyar munkahelyeket tartok meg a költekezéssel is. Az árammal is valahogy így lennék kifizetném akár a 20%-kal drágább áramot, ha azt hazai erőművek állítanák elő és nem német. Ez több szempontból előnyösebb az egész nemzetgazdaság egészét nézve. A másik én örülök az MVM hasznának, ugyanis az a haszon nem vész elaz szépen megy az állami költségvetésbe amit meg lehet úgy élni, mint egy fajta adót, de meg lehet úgyis élni, mint az a fajta fogyasztási adót amit főként a nagy fogyasztók fizetnek meg. Gondolok itt arra, hogy egy rózsadombi villa áramszámlája szerintem jócskán többszöröse egy átlagos panel áramszámlájának. Elég populáris lettem a végére? :D
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.06.22. 14:03:04
Ha van valós piac, meg lehet szüntetni a hatósági árakat.
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 14:04:44
Ezt hol olvastad a blogban? Már csak azért kérdezem, hogy mennyire vegyelek komolyan...
Makkasz 2013.06.22. 14:08:19
Jo pelda az MVM hirdetesek kozteven, hirteven. Vett mar valaki MVM hirdetes miatt tobb aramot, vagy magasabb minosegut (nagyobb profittartalmut)? Ha nem, akkor a reklamkoltseg hutlen kezeles, buncselekmeny.
Nem az egyetlen, csak nagyon latvanyos modja a penzszorasnak.
MVM egy nagy penzszivattyu, politikai kifezetohely. Iranyitoiu egytol-egyig kozonseges bunozok, fidesz maffia beosztottjai.
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 14:09:48
Csaxólok, hogy a háromhatvanas kenyérből indultunk ki, amiről te azt mondtad, hogy rossz a példám, de a mostani rezsicsökkentést úgy állítod be, mintha ez nem hatósági ár lenne, pont ugyanúgy, mint a háromhatvanas kenyér..
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.06.22. 14:11:54
Hatósági ár azért kell, mert nincs konkurrencia ebben az üzletágban. A háromhtatvanas kenyér meg egy marxista állami gazdasági rendszerben volt. Két teljesen más dolog.
Ha lenne konkurrencia, működnének a normális piaci folyamatok, nem kellene hatósági ár sem.
Laci A Lakli 2013.06.22. 14:18:36
Ez volt a blogban:
"A lakosság tehát mindaddig szív, amíg az MVM nem hajlandó engedni a profitjából."
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 14:21:19
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 14:29:09
Az MVM állami vállalat, tehát az áram árát az illetékes kormányhivatal állapítja meg, pont azért, hogy ne is legyen verseny. Ehhez képest az MVM extraprofitját boldogan fizeted akár olyan áron is, hogy a szolgáltatók csődbe mennek, elbocsájtanak, leépítenek és nem ruháznak be és az egész energiarendszer működése kerül veszélybe. Komolyan, nem hiszem el, hogy ennyire egyszerű összefüggéseket sem látsz át.
dr. trafik nomac 2013.06.22. 14:32:55
Az aram ara: orulok, hogy valki oda van a 10%-es reszicsokkentesert, aminek a megtakaritasan (ha van), egyebb adok menten olvashatjuk a kormanypropagandat a fizetett forumozoktol. Mindazonaltal azert azt fel lehet fogni, hogy nem az a vezerelv, hogy mennyit fizetek, hanem, a vilagpiaci arhoz keppest mennyit fizetunk, ez mondjuk a szennel 300%-al nott miota a fulkeben is lehet forradalmat csinalni, es az aram is jo 50%-ot, fuggetlenul, hogy horn pufajkas volt-e vagy sem, vagy hogy fidesz vezerkar felmenoi mind ugynokok.
Laci A Lakli 2013.06.22. 14:35:03
És meddig engedjen? 0-ig?
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 14:37:51
Laci A Lakli 2013.06.22. 14:49:16
Amúgy meg a poszt alapfeltevése is hibás, mert igaz, hogy csökkentek az áram tőzsdei díjak kb 25%-kal a 2010es bevezetése óta. Azonban van egy más lényegi fontos elem Euró-ban csökkent és nem Forintban. Nos az Euró az folyamatosan erősödik a forinttal szemben így ez a jótékony hatásnak egy részét sajnos közömbösíti, ezért az a 10%-os rezsicsökkenés meglepően nem is olyan rossz..
(Az más kérdés, hogy a kormányt el kéne zavarni a búsba, mert szándékosan gyengítik a forintot...)
igazi hős 2013.06.22. 14:49:38
Keeflee 2013.06.22. 15:16:17
1) Az állam rossz gazda. Period.
2) Spanyol epret vettél, drágán
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 15:27:31
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 15:31:47
regress 2013.06.22. 15:34:05
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 15:39:03
Mijafaxom az "áram tőzsdei díja"?
Vu, de ja vu 2013.06.22. 15:52:48
Fater akkor a "Gagarin-erőműben" dolgozott, miután az MVM-nél (vagy elődjénél) a falu-villamosítási programot végrehajtották. Ők!
Nem a jobboldal, nem a liberálisok: a 'komcsik'.
Az energia-ellátás stabilitása érdekében ugyanezen 'komcsik' terveztették meg és építették fel Paksot, azt az erőművet, ami a rendszerváltás óta néhányszor kevés híján "jelentés-köteles eseményt" élt meg, talán volt bővítés is, de a legnagyobb intézkedés az üzemeltetési idő folyamatos kitologatása volt, aminek az Nemzetközi Atomenergia-Ügynökségnél biztosan tapsikolnak.
Jelenleg a Visontai Hőerőmű illetve hozzá kapcsolódó bányánál hiteles információként mondják, hogy a német tulaj kivonul az országból. A Fidesz már tett olyan kijelentést, mely szerint a fosszilis erőműveket bezárják, pedig utóbbi évben a német tulaj az előírtnál nagyobb összeget fizetett az államkasszába és kevesebbet vitt ki... Persze Fukusima után olyat is nyilatkoztak, hogy az atomerőműveket is be kell zárni és olcsó import áramot kell vásárolni...
Csak arra nem gondolt senki, hogy az import áram addig lesz olcsó, amíg senkinek nem kell... folyt.köv.
Vu, de ja vu 2013.06.22. 16:03:28
Mi pedig - idióta ország - a rendszerváltás után sorra megváltunk belső tartalékainktól, nincs cukoriparunk, csokigyárunk, tejiparunk, haszonállat-tartásunk, mert leépítettük a 'költséges' üzemeinket, mondván hogy Nyugaton is csak úgy éri meg, hogy az állam támogatja a gazdákat... vajon miért tette???
A válasz látszik: hogy piacot tudjon vásárolni:-(((
És nem kell politikai oldal mentén gondolkodni, a rendszerváltás utáni pártok mindegyike, amelyik a privatizációban részt vett (és most is méginkább részt vesz), nem eszme, hanem a piszkos anyagiak miatt lett hazaárulóvá, kiszolgáltatva az országot a külföldi importnak, munkanélküliséget generálva, illetve olcsó bérmunkás-országot építve:-(
Eladtuk a gázt, eladtuk a vizet, eladtuk az áramot... most vesszük vissza a franciáktól olaszoktól, németektől, annyiért amennyiért adják:-(((
Visszaállamosítás???
Igen: a fullos ön-tökönrúgáshoz arra még szükség lenne:-(((
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 16:06:00
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 16:08:29
Hú bakker, te súlyosabb eset vagy, mit amennyire az első bejegyzésedből látszott.
Laci A Lakli 2013.06.22. 16:48:55
1. Az állam nem rossz gazda, csak a vezetői korruptak el kell őket zavarni a picsába...
2. Vidéken termelőtől voltam képes vásárolni drágán :D.
Pan Modry 2013.06.22. 16:50:12
A magyar aram arat leginkabb a balkani orszagok hidrohelyzete hatarozza meg. Ha van eleg csapadek akkor a balkan tolja az aramot magyarorszagra es nagyjabol a nemet arszintre beall az ar. Ha nincs eleg viz a balkanon akkor ez a balansz valtozik es az ar a nemet arak fole megy. Piac van kiskomam, kereslet kinalat, tokmindegy hogy kinek a tulajfona az eromu.
Pan Modry 2013.06.22. 16:57:41
Ez az ellentmondas feloldhatatlan. Ha az allam nevezi ki az ilyen cegek vezetoit, a vezetot kinevezo szemely sokkal inkabb lojalitast var el de facto legyen partner a mutyiban , semmint azt hogy professzionalisan vezesse a szervezetet. Es megtehetik, mert a magyar valasztok jol toleraljak ha kifosztjsk oket.
Laci A Lakli 2013.06.22. 17:00:39
Én értem :D. Kinevetlek, amiért te nem érted :D. Belinkeltem neked, amit kértél, szerinted ebből nem következik amit először írtam. Szerintem igen, abban a mondatban minden benne volt. Töprengj rajta kb fél órát és rájössz arra, hogy nemcsak ez a bejegyzés miatt, de alapvetően a Energiagorilla mindig az MVM profitja ellen ír és így terjeszt gyakorlatilag a neoliberális propaganda anyagot.
Laci A Lakli 2013.06.22. 17:02:49
Szerintem azért élünk DEMOKRÁCIÁBAN, hogy a korrupt vezetőket elzavarhassuk, ha nem vagyunk elégedettek... NEM?
Pan Modry 2013.06.22. 17:09:44
Elvileg igen, de a politikusok tudjak hogy nem tesszuk. Az mszp mar 2002-2006 ban is korrupt volt, ujra lettek valasztva. Most a fidesz durvan korrupt, es minden bizonnyal ujra lesz valasztva, szinte semmi kockazata nincs a korrupcionak, mert eleg hulyek vagytok hozza hogy ujra es ujra korrupt embereket valasszatok a hatalomba.
Vu, de ja vu 2013.06.22. 17:36:04
Ha a magyar gazdaság tudatos szétverése nem tűnt volna fel, hát most szólok, de megszívattak ám bennünket saját választott vezetőink...
A rendszerváltáskor olyan volt a gazdaság amilyen, de rendelkezésre állt a "hardver", vagyis hozzáértő, tisztakezű vezető esetén magyar kézben is működtethető lett volna pl. a még német tulajdonú (E-ON) erőmű, a tsz-ek szétherdálásával nem a zsellér-korszakot idéztük volna meg...
Gyártsál mozdonyt, villamost, vasúti kocsit ott, ahol most eltúrtak mindent és gyep van a helyén. Gyárts cementet, virágoztasd fel az építőipart, tedd gazdaságossá az adott vállalatot, hogy ÉRTÉKTEREMTŐ beruházásként működjön, ne importőr bt-ként. Megbocsáthatatlan, hogy háború után azzal a hatékonysággal, de megfelelő hozzáértéssel felépített országot 20 év alatt úgy nullázták le a politikus-bűnözők, hogy megkísérelni sem érdemes gyárat, üzemet, oktatási intézményt újra létesíteni:-(((
Nem érted? Elég baj az mindannyiunknak, hogy Te sem, és még jónéhányan nem értik, miért van jelen a Kádár-nosztalgia, a diktatórikus állam visszasírása:-(
Dassler 2013.06.22. 17:38:38
Vu, de ja vu 2013.06.22. 17:41:23
A lényege az, hogy nem kerülhet az ország kiszolgáltatott helyzetbe, ha az import elakad. Nem lenne szabad napokban-hetekben gondolkodni azon, meddig elég a gáz és mely üzemeket kell leállítani, mert az orosz-ukrán vita miatt a tranzit-csapot egyik fél lezárta.
Nem azt írtam, hogy olcsóbban tudunk valamit előállítani, hanem hogy működőképes marad az ország.
das boot 2013.06.22. 17:44:56
Emellett a mostanában rettentő divatos ellátásbiztonságra való hivatkozás nettó protekcionizmus, nyugodtan növelhetnénk az import arányát 50%-ra vagy fölé. Mármint értem én, hogy a gönyűi egy szép és nagy hatásfokú monstrum, de miért kellene nekem megtámogatnom az E.On elcseszett piaci előrejelzésén alapuló rossz befektetési döntését? Úgy vagyok vele, hogy srácok, ha már építettetek 400m euróért egy 10% kapacitáson átlagoló, jelenleg hidegre zsírozott csődtömeget, akkor cígöljétek is annak terhét. Ugyanígy vagyok a szénfillérrel, és a megújulók agyatlan támogatásával is.
Persze ez nem is annyira súlyos kérdés Günteréknek, mióta idióta módon megvettük az egész csődkupac gázüzletágukat, aminek eladásakor a Molban seggrészeg volt minden érintett az egy hétig patakokban folyó pezsgőtől, és szóviccek özöne gyártódott a "hülye német" szinonimáira. Na most Günther röhög és gyártja az "idióta magyar" áthallásait.
Pan Modry 2013.06.22. 17:54:05
Ha en olyat hallok hogy strategiai jelentosegu az allam reszerol maris tudom hogy a dolog buzlik a korrupciotol. Foleg ha energiaszektorrol van szo. Az aramimport nyugatrol teljesen biztonsagos, most hogy alacsony az aram ara a sokmilliardos veszteseget nem az allam nyeli be, hanem tobbek kozott a gdf suez akike a sunamenti eromu es ilyen alacsony arak mellett csak veszteseggel tudnak lenni, szerintem sllnak is a turbinak, mert nincs is szukseg jelenleg a draga aramra.
Pan Modry 2013.06.22. 18:09:26
+1 teljesen egyetertek
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 18:49:44
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 19:12:58
Egész Európa az orosz gáztól függ (nagyjából). Ez tény és ezen akkor sem tudsz változtatni, ha megszakadsz az erőlködéstől. Inkább arra lenne szükség, hogy összefogjunk, szövetségeseket találjunk, nem erre az értelmetlen, elmebeteg szabadságharcra, amit Orbán vív leginkább maga ellen.
Pan Modry 2013.06.22. 19:31:50
Mar nem mondanam hogy europa annyira fugg az orosz foldgaztol mint korabban, a nemet megujulok es az uj brutalis lng kapacitasok miatt ny europa fuggosege sokat csokkent az utobbi nehany evben, ez magyarorszagra nem igaz, itt az agyatlanok egy paks 2 on gondolkodnak, ami mindenkinek totalis csod lesz kiveve az oroszokat es azokat a mutyipolitikusokat es haverjaikat akik majd megint jol megszedik magukat hala az idiota magyar adofizetoknek es valasztoknak.
Vombatus Ursinus 2013.06.22. 19:57:31
Vu, de ja vu 2013.06.22. 20:52:29
Másodsorban a már említett mezőgazdasági szövetkezetek és haszonállat tenyésztők roppant gyors széthordása (főleg tűzhöz közeli volt vezetőség részéről) hiba volt, ezeket az alkalmatlan pártkádereket kellett volna mezőgazdászokra cserélni, esetleg az egyes szövetkezeteket átcsoportosítani, ideális méretűre formálni, ahol kezelhető és egyúttal önállóan gazdálkodni képes szövetkezetekként megmaradhattak volna, elkerülve, hogy a faluban mind a 12 ember tízmilliókban mérce gépesítsen, az összefogás és a közös géppark üzemeltetése helyett.
Magyarországon - csak amiről én tudok - számos kutatóintézet működött és talán még vegetál ma is. A Fleischmann Rudolf által alapított intézetek, az állami forrásokat élvező szilvásváradi és bábolnai létesítmények, és ki tudja mennyi eltitkolt, pártutasításra leállított fejlesztés ment veszendőbe. Azt ne mondja senki, hogy a Videoton, az Orion, a HT, a BRG egyike sem lett volna képesek a Samsung és már hasonló profilú hazai konkurrens lenni... A Samsung könnyen tartja alacsonyan az árait, mert 'bizonyos' törvényeket, szabályokat igen sajátságosan értelmez, de van akkora mammut-cég, hogy ezt nyugodtan megteheti.
'90 előttről származik a "kapun belüli munkanélküliség", amikor nem volt mit gyártani vagy nem volt kinek eladni, vagyis nem vitatom, hogy kellett volna egy drasztikus átalakítás... De nem így!!! Nem így... Ezzel csak annyit értünk el, hogy ami értékké tehető lett volna, azt is piacra dobtuk. Most itt állunk lyukas zsebbel meg a nadrágból kilóg a seggünk, néhány kiváltságos szakmából, esetleg kiváltságos emberek érvényesülhetnek, míg mások munkalehetőség hiányában kivándorolnak vagy elszegényednek. A mindenkori kormányok halálos bűne, hogy nagyvonalúan, mintegy gúnyosan futni hagyta azt a munkaerőt, amelyik a megfelelő feltételek fennállása esetén - ha odakint megfeleltek -, itthon is jó munkaerők lettek volna.
Vu, de ja vu 2013.06.22. 21:02:58
A Fidesz 2010-ig szinte nyíltan orosz-ellenes propagandát folytatott, nem tetszett nekik az államadósság fejében felajánlott, NATO-kompatibilisre átépített MIG-ek, amelyeknek már régóta megvolt a földi szerelő és kiszolgáló személyzete. Hirtelen mást nem tudok mondani, mi minden hiúsult meg a fóbiájuk miatt, de az orosz piaccal veszteség ért bennünket.
Most próbálnak nyalni Putyinnak, de gát nem olyan öreg ő még, ráadásul már nincsen szüksége 'új barátokra', kölcsönös bólogatások közepette azért kicsit alátett a Déli Áramlatnak és nem hiszem, hogy hamar el fogja felejteni azt, hogy ki hogyan köszönt nekik (Tovarisi, konyec).
Hogy ne szaporítsam a szót, a függőség az élelmiszer-előállítás és más ágazatok szintjén sem biztos hogy egyedüliként az importra kellene hogy támaszkodjon, másrészt pedig az importhoz arányos GDP kellene, valamiből ugyanis fizetni is kell!!!
igazi hős 2013.06.22. 22:45:33
De nemcsak a minőségi, hanem az egyszerű mennyiségi fejlesztésre sem volt pénz. Emlékszel, hogy mennyi idő alatt kaptál vonalat a DT megjelenése előtt? Van fogalmad, hogy mennyit kellett beleölni a MATÁV-ba, hogy a mai szinten működjön?
Vagy a témánál maradva: nemcsak rengeteg pénz, hanem tudás is kellett az energiarendszer fejlesztéséhez. Nem véletlen, hogy a magyar rendszerirányításra az átkos nyugaton írt szoftvert használnak. (Mielőtt egy MAVIR-os pontosítana: több komponens hazai fejlesztés és folyamatban van a "továbbmagyarosítás".)
energiagorilla 2013.06.25. 13:46:11
Balt 2013.06.28. 08:37:31